Co s sebou na juniory

Vážení rodiče a milí táborníci,
na této stránce byste měli najít kompletní seznam všeho, co se Vám na táboře Pán prstenů junior může hodit (obdobný článek pro staršího bratra – tábor Pán prstenů, naleznete zde). S první částí obecně potřebných věcí nejspíš máte již zkušenosti z jiných táborů. S tou druhou (Kostým a zbraň), velmi důležitou, nejspíše ještě ne. Velmi doporučujeme si ji projít. Na konci stránky naleznete informace k půjčování kostýmů a náš inspiromat — soubor fotek povedených kostýmů vhodných k inspiraci při tvorbě.
Budete-li mít jakýkoli dotaz k potřebnému vybavení na tábor či jeho výrobě (i plánování), neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím emailu: brezova@istan.cz
Tato stránka je průběžně aktualizována.

Obecně potřebné věci

Pyžamo, kraťasy, čepice (příp. šátek), tričko, mikina, tepláková souprava, nepromokavé oblečení (např. šusťáky), spodní prádlo, ponožky, plavky, pláštěnka, holínky, sportovní obuv i obuv na přezutí, plastová láhev 0,5 l., baterka, repelent.

Toaletní potřeby – ručník, zubní pasta, kartáček na zuby, mýdlo, šampón, kapesníky (i papírové), hřeben, krém na opalování, děvčata hygienické potřeby.

Dále  doporučujeme  –  kapesné  v  přiměřené  výši.  Pro  zajímavost, i s obnosem 200 – 300 Kč se dá v pořádku týdenní tábor absolvovat (nezapočítáme-li peníze na půjčovné kostýmu) 🙂

Kufr  by  měl  být  opatřen  jménem  dítěte.

Na tábor si není třeba brát spacák ani karimatku. Místo v batohu využijte raději na nějaký kostým 🙂

Kostým a zbraň

Tábor je larpový, rozhodně doporučujeme přivézt si vlastní kostým i zbraň. Níže Vám popíšeme několik způsobů, jak se takový základní, pěkně vypadající a přitom levný kostým dá pořídit. Na konci dokumentu najdete informace pro ty, kteří si vlastní kostým na tábor nepřivezou – kostým si totiž u nás můžete půjčit!

Základem téměř každého fantasy kostýmu je tunika, laicky řečeno, delší tričko pod pasem rozšířené (zde odkaz na její ušití: www.larp.cz/clanek/1435/vyroba-tuniky).  Její výroba  je  vcelku  jednoduchá.

Jako materiál Vám může posloužit např. bavlna, důležité je, aby se dítě v tunice cítilo dobře (a to jak po stránce materiálu (tunika je spodní vrstvou kostýmu), tak po stránce rozměrové – nebojte se tuniku udělat trochu větší).
Nedostanete-li se k šití, je tu ještě jedna relativně levná možnost – jít do obchodu a  koupit  o  pár čísel větší jednobarevné tričko bez nápisů a obrázků.

Nenápadným, avšak dokonalým doplňkem, který kostým udělá více realistický, je opasek. Například nějaký starší po dědečkovi s nemoderní přezkou.

Problémy často bývají s kalhotami. Ať se to na první pohled nemusí zdát, jejich správné ušití je docela náročné. Vyřešit se to dá jednoduše, vezmeme (tenké) tepláky v nerušivých odstínech (přírodní barvy) a bez jakýchkoli viditelných proužků, znaků, vyčnívajících  gum  apod.  Případně  nehistorické  prvky  začerníme lihovkou.

Největší drama asi bývá u starších táborů s botami, na juniorech to však není potřeba příliš prožívat. Stačí černé/hnědé tenisky či sportovní obuv (opět platí, bez výrazných nehistorických prvků).

Kostým dále můžete doplnit o nejrůznější váčky, taštice, brašny apod. Dají se pořídit na nejrůznějších středověkých trzích nebo ušít z kůže a skvěle kostým doplní. Na juniorech však nějsou nijak zvláště potřeba.

Další vhodnou součástí kostýmu je plášť, který se také řadí k vybavení, které na juniorech není nutné. Pokud se do jeho výroby pustíte, je třeba zdůraznit, že drtivá většina plášťů ve středověku a fantasy světech bývá půlkolová, třičtvrtěkolová či celokolová. To znamená, že látka, ze které je plášť  tvořen, není čtverec či obdélník, nýbrž část kruhu. Pokud zvolíte vhodný materiál (nejčastěji se užívá dyftýnu), zahřeje plášť  po večerech a zima v něm nebude. Takový plášť  je velmi lehký na ušití, ale také již docela drahý (látky je potřeba mnoho a dyftýn není zrovna nejlevnější). Vzhledem k tomu, že tábor se koná v létě, není problém ušít spíše než plášť  takovou tenkou „pláštěnku“ z bavlny či jiných přírodních látek. Ze zkušenosti víme, že pláště děti rády nosí i přes normální oblečení mimo samotný program, protože se poté cítí více „v roli“.

Poslední skvělý doplněk kostýmu je rozhodně kápě, ať už sešitá přímo s pláštěm, či bez něj (pěkné střihy najdete např tady: www.kostym.cz). Její výroba je ještě jednodušší, než výroba tuniky. Opět se nejedná o věc, kterou byste museli na juniorech příliš řešit.

Obecně platí, používáme jen přírodní nerušivé odstíny a nepoužíváme umělé látky! 

Larpové zbraně se vyrábí tak, aby byly bezpečné. Jsou tvořeny pevným jádrem, a poté obaleny měkčením (EVA karimatka / Hůrecké měkčení / obyčejná karimatka / mirelon). Platí, že měkčení se nesmí promáčknout až na jádro. Jádro též bývá zpravidla (u mečů nutností) hranaté, nikoli kulaté. Na kulaté jádro, které vypadá alespoň trochu jako ostří, měkčení nedáte a vznikají pak leda kulaté „meče“, které se při nejlepším uvažování dají považovat za obušky. Za jádro může posloužit laminát, nebo hokejka. Násada od smetáku se zlomí první den (používá se na ni nekvalitní dřevo). Máte-li doma dřevěný meč, tím, že ho obalíte kusem mirelonu, nevznikne larpová zbraň, nýbrž něco nebezpečného, co nebude vpuštěno do hry! Platí totiž, že jádro nesmí mít ostré ani zbroušené hrany, snadno pak dojde k promáčknutí měkčení. Dále pak různé plastové meče, štíty a přilby také nevozte, do hry je vzít nemůžete!
Měkčíme nejen ostří, ale i boční strany čepele (minimálně 0,5 cm). U zbraní s toporem toto toporo musí mít měkčené alespoň ze 2/3.
Velmi doporučujeme, pořiďte svému táborníkovi kožené rukavice! Obvykle se používají svářečské rukavice, ale ty jsou na ruce juniorů obvykle příliš velké. Dá se tudíž uvažovat jen o obyčejných kožených rukavících. Velmi doporučujeme je mít bez teplé výplně, aby se v nich ruka neuvařila. I dámské rukavice jsou pro malé kluky použitelné, neboť pokud na nich nejsou květinové vzory, nikdo nepozná, že byly v regálu s dámským oblečením a obvykle bývají menší než ty pánské = vhodnější pro malou packu. 🙂

Štíty vyrábíme ze dřeva (nikoli dřevotřísky!), hranu měkčíme, např. rozříznutou a na hranu navléknutou zahradní hadicí, ještě lépe karimatkou či mirelonem. Je ve vašem zájmu hranu štítu pořádně vyměkčit, začátečníci si jím jsou schopni sami dát do zubů – vlastní zkušenost 🙂

Luky používáme pouze do nátahu 30 liber. Luk má vypadat dobově, z tohoto důvodu nevozte kladkové luky, neexistovaly! Šípy (u kuší šipky) musí být zakončeny bambulí, která je větší než oční důlek (cca 5 cm), řádně vyměkčenou. Uvnitř bambule musí být něco, co týblo zastaví při putování skrze měkčení (např. víčko od petlahve). Šíp v sobě nesmí mít žádný hrot! Šíp musí být opatřen letkami a při výstřelu vzhůru se jeho měkčená bambule musí obrátit opět k zemi. Budeme-li mít při schvalování zbraní pochybnosti o konstrukci hlavic šípů, může být jedna z těchto bambulí podrobena zkoušce z bezpečnosti vedoucí k nenávratné destrukci této jedné hlavice. Článek o lucích na larpech naleznete např. zde nebo částečně zde.

Kostým i zbraň je možné na středisku i zapůjčit. Kostýmy se dají zapůjčit za nevratných 200 Kč. Menší doplňkové části kostýmů (vousy pro trpaslíky, špičaté uši pro elfy etc.) půjčujeme zdarma. Zbraně (ať už nablízko, či na dálku) jsou na středisku k zapůjčení zdarma (při jejich poškození však požadujeme úměrně odpovídající náhradu). Ve skladu v současnosti máme sekery, meče, tesáky, štíty a luky. Typ zbraně přidělujeme tak, aby ta odpovídala výzbroji, kterou používala frakce, k níž bude Váš táborník přiřazen.

Poznámka k dioptrickým brýlím. Není nutné si pořizovat čočky, dioptrické brýle pro hraní postavy nejsou žádnou překážkou, tak tvrdé kostýmové požadavky na táboře ani na jiných larpových akcích nejsou. 🙂