Co s sebou?

Vážení rodiče a milí táborníci,
na této stránce byste měli najít kompletní seznam všeho, co se Vám na táboře Pán prstenů může hodit (obdobný článek pro mladšího bratra – tábor Pán prstenů junior – naleznete Co s sebou na juniory). S první částí obecně potřebných věcí nejspíš máte již zkušenosti z jiných táborů. S tou druhou (Kostým a zbraň), velmi důležitou, nejspíše ještě ne. Velmi doporučujeme si ji projít. Budete-li mít jakýkoli dotaz k potřebnému vybavení na tábor či jeho výrobě (i plánování), neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím emailu: brezova@istan.cz

Obecně potřebné věci

Pyžamo, kraťasy, čepice (případně šátek), tričko, mikina, tepláky, nepromokavé oblečení (např. šusťáky), spodní prádlo, ponožky, plavky, pláštěnka, sportovní obuv i obuv na přezutí, plastová láhev 0,5 l., baterka, repelent. (Vhod mohou přijít také holínky.)

Toaletní potřeby – ručník, zubní pasta, kartáček na zuby, mýdlo, šampón, kapesníky (i papírové), hřeben, krém na opalování, děvčata hygienické potřeby.

Dále  doporučujeme  –  kapesné  v  přiměřené  výši.  I s obnosem 300–500 Kč (ach ta inflace) se dá v pořádku tábor absolvovat (nezapočítáme-li peníze na půjčovné kostýmu). 🙂

Prosím, nezapomeňte si s sebou zabalit pláštěnku, alespoň 2 páry uzavřených bot a více oblečení na převlečení (dlouhé kalhoty atd.)! Chceme, abyste si užili naplno a v případě deště bychom rádi co nejdříve opět chodili do hry, to nám ale komplikuje, pokud táborníci nemají suchou obuv a oblečení.

Na tábor si není třeba brát spacák ani karimatku. Místo v batohu využijte raději na nějaký kostým. Vezměte si s sebou alespoň 1 propisku nebo pero! Vždy je třeba…

Kostým

Tábor je larpový, rozhodně doporučujeme přivézt si vlastní kostým i zbraň. Níže Vám popíšeme několik způsobů, jak se takový základní, pěkně vypadající a přitom levný kostým dá pořídit. Na konci dokumentu najdete informace pro ty, kteří si vlastní kostým na tábor nepřivezou – kostým si totiž u nás můžete i půjčit!

Základem téměř každého fantasy kostýmu je tunika, laicky řečeno, delší tričko pod pasem rozšířené (zde odkaz na její ušití: www.larp.cz/clanek/1435/vyroba-tuniky).  Její výroba  je  vcelku jednoduchá.

Jako materiál Vám může posloužit např. bavlna, důležité je, abyste se v ní cítili dobře. A to jak po stránce materiálu (tunika je spodní vrstvou kostýmu), tak po stránce rozměrové – nebojte se tuniku udělat trochu větší.

Nedostanete-li se k šití, je tu ještě jedna relativně levná možnost – jít do obchodu a  koupit  o  pár čísel větší jednobarevné tričko bez nápisů a obrázků.

Nenápadným, avšak dokonalým doplňkem, který kostým udělá více realistický, je opasek. Například nějaký starší po dědečkovi s nemoderní přezkou.

Problémy často bývají s kalhotami. Ač se to na první pohled nemusí zdát, jejich správné ušití je docela náročné. Vyřešit se to dá jednoduše, vezmeme (tenké) tepláky v nerušivých odstínech (přírodní barvy) a bez jakýchkoli viditelných proužků, znaků, vyčnívajících  gum  apod.  Případně  nehistorické  prvky začerníme lihovkou. I když během roku třeba nosíte úzké kalhoty, na larp si vezměte kalhoty s širšími nohavicemi. Na kulturněsociologické výklady zde není dostatek místa; věřte nám ale, že široké kalhoty vypadají doopravdy mnohem více „fantasy“.

Těžší pořízení bývá s botami. Středověká obuv stojí minimálně několik tisíc, a tak připadá v úvahu jen několik jiných variant:

  • kožené vysoké boty, např. kanady (spíše pro bojové postavy),
  • černé/hnědé tenisky či sportovní obuv (opět platí, bez výrazných nehistorických prvků, oranžových proužků atd.).

Bez obav můžete zvolit druhou variantu, středověké krpce doopravdy nejsou potřeba.

Kostým dále můžete doplnit o nejrůznější váčky, taštice, brašny apod. Dají se pořídit na středověkých trzích nebo ušít z kůže a skvěle kostým doplní.

Další vhodnou součástí kostýmu je plášť. Na začátek je nutné zdůraznit, že drtivá většina plášťů ve středověku a fantasy světech bývá půlkolová, třičtvrtěkolová či celokolová! To znamená, že látka, ze které je plášť  tvořen, není čtverec či obdélník, ale část kruhu. Pokud zvolíte vhodný materiál (nejčastěji se užívá vlny, případně dyftýnu), zahřeje plášť  po večerech a zima v něm nebude. Takový plášť  je velmi lehký na ušití, ale také již docela drahý (látky je potřeba mnoho a dyftýn, nemluvě o vlně, nejsou zrovna nejlevnější). Vzhledem k tomu, že tábor se koná v létě, není problém ušít spíše než plášť  takovou tenkou „pláštěnku“ z bavlněného plátna, kepru či jiných přírodních látek.

Poslední skvělý doplněk kostýmu je rozhodně kápě, ať už sešitá přímo s pláštěm, či tzv. límcová bez něj (pěkné střihy najdete např tady: www.kostym.cz). Její výroba je ještě jednodušší, než výroba tuniky.

Obecně platí: Používáme jen přírodní nerušivé odstíny a nepoužíváme umělé látky! 

Zbraň

Larpové zbraně se vyrábí tak, aby byly především bezpečné. Jsou tvořeny pevným jádrem, a poté obaleny měkčením (EVA karimatka / Hůrecké měkčení / obyčejná karimatka / mirelon). Platí, že měkčení se nesmí promáčknout až na jádro. Jádro též bývá zpravidla (u mečů nutností) hranaté, nikoli kulaté. Na kulaté jádro, které vypadá alespoň trochu jako ostří, měkčení nedáte a vznikají pak leda kulaté „meče“, které se při nejlepším uvažování dají považovat za obušky. Za jádro může posloužit laminát, nebo hokejka. Násada od smetáku se zlomí první den (používá se na ni nekvalitní dřevo).

Nevozte s sebou obalené dřevěné meče! Tím, že dřevěný meč obalíte kusem mirelonu, nevznikne larpová zbraň, nýbrž něco nebezpečného, co nebude vpuštěno do hry! Platí totiž, že jádro nesmí mít ostré ani zbroušené hrany, snadno pak dojde k promáčknutí měkčení. Dále pak různé plastové meče a štíty také nevozte, do hry je vzít nemůžete!

Měkčíme nejen ostří, ale i boční strany čepele (minimálně 0,5 cm). U zbraní s toporem toto toporo musí mít měkčené alespoň ze 2/3.

Velmi doporučujeme, pořiďte si kožené rukavice! Pokud nemáte drobnou ručku, vyplatí se pro začátečníka obyčejné černé svářečské rukavice se žlutooranžovým pruhem (nejsou přitom nikterak drahé). Zabrání většině malých odřenin a zmírní i mnohem horší věci. Šerm bez rukavic patří do filmů, ne na bitvu. Nápisy a případný žlutooranžový proužek začerněte lihovkou nebo překryjte kouskem kůže. Pokud chcete mít ruce jako v bavlnce, kupte si dratev a odřezky kůže v řemeslnických potřebách a na rukavice si našijte kousky kůže.

Štíty vyrábíme ze dřeva (nikoli dřevotřísky!), hranu měkčíme, např. rozříznutou a na hranu navléknutou zahradní hadicí, ještě lépe karimatkou, mirelonem či tlustší kůží. Je ve vašem zájmu hranu štítu pořádně vyměkčit, začátečníci si jím jsou schopni sami dát do zubů – vlastní zkušenost pisatelova.

Luky používáme pouze do nátahu 30 liber. Luk má vypadat dobově, z tohoto důvodu nevozte kladkové a sportovní luky, neexistovaly!

Šípy (u kuší šipky) musí být zakončeny bambulí, která je větší než oční důlek (cca 5 cm), řádně vyměkčenou. Uvnitř bambule musí být něco, co týblo zastaví při putování skrze měkčení (např. víčko od petlahve). Šíp v sobě nesmí mít žádný hrot! Šíp musí být opatřen letkami a při výstřelu vzhůru se jeho měkčená bambule musí obrátit opět k zemi. Budeme-li mít při schvalování zbraní pochybnosti o konstrukci hlavic šípů, může být jedna z těchto bambulí podrobena zkoušce z bezpečnosti vedoucí k nenávratné destrukci této jedné hlavice. Článek o lucích na larpech naleznete např. zde.

Pokud jedete na larpový tábor poprvé, chcete střílet z luku a nejste si jistí, zda zvládnete vyrobit správné šípy, vezměte si luk bez šípů. Pár šípů vám půjčíme. Oslovte na místě starší lučištníky, zda by vás bezpečné šípy nenaučili vyrábět. A do dalších let si klidně dovezte pět toulců vlastních šípů.  

Půjčování zbraní a kostýmů

Kostým i zbraň je možné na středisku i zapůjčit. Kostýmy se dají zapůjčit za nevratných 200 Kč. Menší doplňkové části kostýmů (vousy pro trpaslíky, špičaté uši pro elfy, varkoč = tabard se znakem frakce do bitev etc.) půjčujeme zdarma. Zbraně (ať už nablízko, či na dálku) jsou na středisku k zapůjčení zdarma (při jejich poškození však požadujeme úměrně odpovídající náhradu). Ve skladu v současnosti máme sekery, meče, tesáky, štíty a luky. Typ zbraně přidělujeme tak, aby ta odpovídala výzbroji, kterou používala frakce, k níž budete přiřazeni.

Poznámka k dioptrickým brýlím. Není nutné si pořizovat čočky, dioptrické brýle pro hraní postavy nejsou žádnou překážkou, tak tvrdé kostýmové požadavky na táboře ani na jiných larpových akcích nejsou.