Kostým a zbraň – jak na ně?

Tábor Pán prstenů je larpový, to znamená, že na něm budeš většinu času hrát roleplay za svoji postavu ze světa Středozemě. Na hru tedy budeš potřebovat kostým a zbraň. Obojí ti můžeme na táboře zapůjčit (informace je na konci článku), ale pokud můžeš, doporučujeme zkusit si obstarat vlastní. Ve vlastním kostýmu se člověk lépe cítí a přitom se dá pořídit i dost levně z věcí, co se dají najít doma.

Kostým 🧙

Než začneš šít kostým nebo ho pořizovat na některém z internetových obchodů (pro začátečníky např. tady nebo tady), nezapomeň na tato obecná pravidla:

  • Používej přírodní látky jako bavlna, fajnšmekři mohou zvolit třeba i len nebo vlnu.
  • Z toho plyne: nepoužívej polyesterové látky ani jejich plastové směsi. Kromě toho, že nevypadají hezky, se v nich v létě upečeš.
  • Vyhni se umělým jásavým odstínům barev. Vyber přírodní odstíny: hnědá, béžová, černá, šedá, nebo matnější odstíny všech dalších barev, co jsou v přírodě (žlutá, bílá, modrá, zelená…)

Tunika je základ

Základem téměř každého fantasy kostýmu je tunika, což je laicky řečeno delší tričko, které je pod pasem rozšířené a sahá až někam nad kolena (odkaz na její ušití zde). Její výroba je celkem jednoduchá.

Jako materiál ti může posloužit např. bavlna. Důležité je, aby ses v ní cítil dobře, protože tunika se nosí přímo na těle. Neboj se zároveň tuniku udělat trochu větší.

Nedostaneš-li se k šití, je tu ještě jedna relativně levná možnost – jít do obchodu a  koupit  o  pár čísel větší jednobarevné tričko z bavlny, které je bez nápisů a obrázků. Další možností pro spoustu postav může být i jednobarevná košile, která nevypadá moderně (podívej se do second handu, možná najdeš něco, co má nemoderně vypadající límeček).

Věc, která udělá opravdu hodně, je opasek. S ním tvůj kostým bude vypadat mnohem lépe. Stačí přitom nějaký starší po dědečkovi s nemoderní přezkou, ideálně v hnědé, případně černé barvě.

Kalhoty

S nimi bývají problémy. I když se to na první pohled nemusí zdát, jejich správné ušití je docela náročné. Vyřešit se to dá jednoduše, vezmi (tenké) tepláky v nerušivých odstínech (přírodní barvy) a bez jakýchkoli proužků, adidas proužků, znaků, vyčnívajících  gum  atd. (V nouzi se dají nehistorické prvky začernit lihovkou.)  I když během roku třeba nosíš úzké kalhoty, na larp si vezmi kalhoty s širšími nohavicemi. Na kulturněsociologické výklady tady není dostatek místa; věř nám i tak prosím, že široké kalhoty vypadají doopravdy mnohem více „fantasy“ nebo „dobově“.

Boty

Středověká obuv stojí minimálně několik tisíc, proto se na ně zvláště na larpech pro mládež tolik nedbá. Zkus místo toho některou z těchto variant:

  • kožené vysoké boty, např. kanady (spíše pro bojové postavy),
  • černé/hnědé turistické boty (opět platí, bez výrazných nehistorických prvků, oranžových proužků atd.).

Když se budeš chtít larpu a dřevárnám věnovat delší dobu, klidně si můžeš pořídit nějaké středověké vysoké boty. Když se o ně budeš dobře starat, vydrží klidně dvacet let.

Tašky, brašny, měšce atd.

Kostým dále můžeš doplnit o nejrůznější váčky, taštice, brašny apod. Jsou velmi praktické, protože během hry se ti vyplatí s sebou nosit např. nějaký deníček nebo jiné herní předměty. Do menší brašny také bez problémů schováš půllitrovou láhev na vodu, takže nemusíš utrácet za měch. Pořídit se dají jak kožené, tak látkové, které jsou velmi levné a zvládne je ušít každý. (Koupit se dají např. na středověkých trzích, také ale tady nebo tady.)

Pláště a kápě

Na začátek: Co je vlastně co? Kápě je kapuce, která se přetahuje přes hlavu. Může být zakončená špičkou. Na fotce můžeš vidět trpaslíka s takzvanou límcovou kápí = samotná kapuce s límcem přes ramena.

Dobrá kápě skvěle kryje kromě hlavy také krk, aby člověk nenastydl. Když je teplo, kapuci si prostě sundáš. Její výroba je naprosto jednoduchá, vystřihnou se dva tvary a ty se sešijí dohromady (střih najdeš například tady).

Oproti tomu plášť sahá až k zemi. Když je teplo, dá se ohrnout přes ramena, když se ochladí, dá se do něj zachumlat. Plášť může mít taky kapuci, někteří lidé ale dávají přednost tomu, že si ušijí/pořídí plášť bez kapuce a nosí k němu právě límcovou kápi.

Pokud si budeš chtít pořídit plášť, nezapomeň, že jeho látka není tvořená obdélníkem jako třeba deka. Pláště se dělaly půlkolové, třičtvrtěkolové nebo celokolové. To znamená, že kdybys plášť rozložil na zem, bude vypadat jako část kruhu.

Pokud zvolíš vhodný materiál (nejčastěji se používá vlna, případně dyftýn), zahřeje plášť  po večerech a zima v něm nebude. Takový plášť  je velmi lehký na ušití, ale také již docela drahý (látky je potřeba mnoho a dyftýn, nemluvě o vlně, nejsou zrovna laciné). Vzhledem k tomu, že tábor se koná v létě, není problém ušít spíše než plášť  takovou tenkou „pláštěnku“ z bavlněného plátna, kepru či jiných přírodních látek.

Zbroje, prošívky a rukavice

Obvykle si každý představí, že hned po základním kostýmu si pořídí zbroj. Podívá se na nabídku eshopů a zjistí, že v nabídce je spousta kožených chráničů ramen („nárameníky“), předloktí („nátepníky“) nebo zbrojí na tělo. Člověk si je nadšeně pořídí a… vyhodí peníze z okna. Jednak se kožené zbroje moc nepoužívaly (místo nich se používaly zbroje kroužkové, šupinové, plátové…), jednak se zbroj nenosila přímo na těle.

Každý správný válečník má totiž pod zbrojí tazvanou prošívku nebo také gambeson (na obrázku je to ta béžová „vesta“, kterou má lučištník přes bílou tuniku). Ten totiž tlumí údery, které na zbroj dopadnou. Pokud se tedy chceš lépe připravit do bitvy, začni (snad kromě těch kožených nátepníků, jo, taky pro ně máme slabost) právě prošívkou. Dají se i poměrně jednoduše ušít, protože se jedná o dvě vrstvy látky, mezi kterými je výplň (může posloužit nějaká starší deka). To se prošije nití (jako na obrázku), čímž celá prošívka ztvrdne.

Pokud si chcete připravovat výbavu na bitvy, začni od přilby (i pod ní se nosila taková měkká čepice, která tlumila údery, říká se jí batvat). Údery do hlavy jsou sice zakázané, ale občas se holt nezadaří. A my si tvojí hlavy vážíme.

Skvělá věc, která pomůže každému, jsou kožené rukavice. Opravdu doporučujeme, pořiď si je, tvoje ruce ti poděkují. Pokud nemáš drobnou ručku, vyplatí se pro začátečníka obyčejné černé svářečské rukavice se žlutooranžovým pruhem (nejsou přitom nikterak drahé). Zabrání většině malých odřenin a zmírní i tvrdší údery. Šerm bez rukavic patří do filmů, ne na larpovou bitvu. Nápisy a případný žlutooranžový proužek začerni lihovkou nebo překryj kouskem kůže. Pokud chceš mít ruce jako v bavlnce, kup si dratev a odřezky kůže v řemeslnických potřebách a na rukavice si našij kousky kůže.

Další části zbroje radši pořizuj až poté, co se s námi poradíš, ať nekoupíš něco nekvalitního.

Co když nosím dioptrické brýle?

Není nutné si pořizovat čočky, dioptrické brýle pro hraní postavy nejsou žádnou překážkou, tak tvrdé kostýmové požadavky na táboře ani na jiných larpových akcích nejsou.

Zbraň ⚔️

Larpové zbraně se vyrábí tak, aby byly především bezpečné. Jsou tvořeny pevným jádrem, a poté obaleny měkčením (EVA karimatka / Hůrecké měkčení / obyčejná karimatka / mirelon). Platí, že měkčení se nesmí promáčknout až na jádro. Jádro taky bývá obvykle (u mečů nutností) hranaté, a ne kulaté. Na kulaté jádro, které vypadá alespoň trochu jako ostří, měkčení nedáš a vznikají pak leda kulaté „meče“, které se při nejlepším uvažování dají považovat za obušky. Za jádro může posloužit laminát, nebo násada od hokejky. Násada od smetáku se zlomí první den (používá se na ni nekvalitní dřevo).

Nevoz s sebou obalený dřevěný meč! Tím, že dřevěný meč obalíš kusem mirelonu, nevznikne larpová zbraň, ale něco nebezpečného, co nemůžeme pustit do hry. Platí totiž, že jádro nesmí mít ostré ani zbroušené hrany. Snadno totiž jinak dojde k promáčknutí měkčení. Plastový meč nebo štít nech taky doma.

Měkčíme nejen ostří, ale i boční strany čepele (minimálně 0,5 cm). U zbraní s toporem (třeba sekera) toto toporo musí mít měkčené alespoň ze 2/3.

Štíty 🛡️ vyrábíme ze dřeva (ne z dřevotřísky), hranu měkčíme, např. rozříznutou a na hranu navléknutou zahradní hadicí, ještě lépe karimatkou, mirelonem nebo tlustší kůží. Je ve tvém zájmu hranu štítu pořádně vyměkčit, protože netrénovaný válečník je schopný si jím sám dát do zubů – vlastní zkušenost pisatelova.

Luky 🏹 používáme pouze do nátahu 30 liber. Luk má vypadat dobově, z tohoto důvodu nevoz kladkové a sportovní luky, protož ty ve Středozemi neexistovaly.

Šípy (u kuší šipky) musí být zakončeny bambulí, která je větší než oční důlek (cca 5 cm), řádně vyměkčenou. Uvnitř bambule musí být něco, co týblo zastaví při putování skrze měkčení (např. víčko od petlahve). Šíp v sobě nesmí mít žádný hrot! Šíp musí být opatřený letkami a při výstřelu vzhůru se jeho měkčená bambule musí obrátit opět k zemi. Budeme-li mít při schvalování zbraní pochybnosti o konstrukci hlavic šípů, může být jedna z těchto bambulí podrobena zkoušce z bezpečnosti. Ta vede k nenávratné destrukci této jedné hlavice.

Článek o lucích a střelcích na larpech najdeš tady.

Pokud jedeš na larpový tábor poprvé, chceš střílet z luku a nejseš si jistý, zda zvládneš vyrobit správné šípy, vezmi si luk bez šípů. Pár šípů ti půjčíme. Oslov na místě starší lučištníky, zda by tě bezpečné šípy nenaučili vyrábět. A do dalších let si klidně dovez pět toulců vlastních, nyní už bezpečně vyrobených šípů.  

Půjčování zbraní a kostýmů

Kostým i zbraň je možné na středisku i zapůjčit. Kostýmy se dají zapůjčit za nevratných 200 Kč.

Menší doplňkové části kostýmů (vousy pro trpaslíky, špičaté uši pro elfy, varkoč = tabard se znakem frakce do bitev etc.) půjčujeme zdarma.

Zbraně (ať už nablízko, či na dálku) jsou na středisku k zapůjčení zdarma (při jejich poškození však požadujeme úměrně odpovídající náhradu).

Ve skladu v současnosti máme sekery, meče, tesáky, štíty a luky. Typ zbraně přidělujeme tak, aby ta odpovídala výzbroji, kterou používala frakce, k níž budete přiřazeni.